Terapia skojarzona w Toruniu
Terapia skojarzona, co to jest? Łączenie ze sobą zabiegów jest procedurą bardzo znaną wśród fizjoterapeutów, niestety rzadko wykorzystywaną w placówkach rehabilitacyjnych. Dzięki kojarzeniu procedur zostaje wzmocniony efekt działania leczniczego, przygotowanie lub utrwalenie zabiegów manualnych lub kinezyterapii.
W naszej placówce używa się połączenia dwóch metod w jednym czasie. Do tej formy terapii zaliczamy kąpiele elektryczno- wodne, magnetolaseroterapię, terapię elektroultradźwiękową, krioterapia kompresyjna. Pracujemy na połączeniu elektroterapii z ultradźwiękami. W tym zabiegu głowica ultradźwiękowa stanowi zarazem jedną z elektrod, dzięki czemu mamy zabieg elektroleczniczy wykonywany aktywnie przez terapeutę. Istnieje możliwość łączenia ultradźwięków z prądami interferencyjnymi (Nemeca), TENS.
Komunikacja z pacjentem jest bardzo istotna, bo to odczucia pacjenta pomagają w odnalezieniu punktów spustowych oraz ich opracowanie, co daje szybki i bardzo wyraźny efekt terapeutyczny.
Terapia skojarzona – skuteczna
Dzięki temu zabiegowi w dużo szybszy sposób znajdziemy punkty maksymalnie bolesne oraz prawie natychmiastowy i skuteczny sposób zmniejszenia lub wręcz zlikwidowanie dolegliwości bólowych pochodzenia mięśniowego.
Czas zabiegu zależy od wielkości obszaru ciała, intensywności bólu i ilości punktów spustowych, wacha się od 15 do 25 minut.
Alternatywą do żelu sprzęgającego głowicę ultradźwiękową z ciałem pacjenta, może być żel lub maść posiadającą w składzie diclofenak lub ketoprofen.
Wskazania
– wysiłkowe przeciążenie mięśni,
– stany po urazach,
– zapalenia okołostawowe,
– zespoły bólowe kręgosłupa
Przeciwwskazania jak w elektroterapii oraz w ultradźwiękach
– stan podgorączkowy,
– aktywna choroba nowotworowa,
– uczulenie na prąd,
– rany otwarte,
– zaburzenia czucia,
– ciąża
– rozrusznik serca,
– u dzieci: niedokończony rozrost kostny