Szosa Lubicka 166 Ł, 87-100 Toruń
605 05 05 08
rejestracja@topmedtorun.pl

Terapia mięśniowo-powięziowa

Centrum medyczne - rehabilitacja

Terapia mięśniowo-powięziowa

Terapia mięśniowo-powięziowa – Powięź (łac. fascia) – błona, której zadaniem jest zewnętrzna osłona poszczególnych mięśni, grup mięśniowych i wszystkich narządów. Powięzi utrzymują w jedności całe ciało tworząc sieć otulającą i napinającą poszczególne jego elementy.

Ta oplatająca całe ciało siatka utrzymuje jego strukturalną jedność, pomaga mu i chroni je. Powięzi odgrywają też ważną rolę w procesach biochemicznych i hemodynamiki oraz tworzą macierz dla komunikacji międzykomórkowej. Spełniają ważną funkcję immunologiczną chroniąc ciało przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i infekcjami, a po uszkodzeniach tkanki tworzą podstawę dla procesów jej zdrowienia.

Zdolność dynamicznego, ekonomicznego i wydajnego poruszania się zawdzięczamy w znacznej mierze biomechanicznym i sensoryczny m właściwościom powięzi. Tkanka powięziowa mięśni odpowiada za przenoszenie sił i napięcia. Przez to dają one stabilność. Nieprawidłowa postawa, monotonne ruchy, przeciążenia i nieprawidłowe obciążenia wpływają na statyczną i dynamiczną integralność układu mięśniowo- szkieletowego. Podczas interakcji z siłą ciężkości i środowiskiem ciało aktywuje strategie kompensacyjne w celu zachowania równowagi, unikania bólu. Objawia się to skracaniem i zgrubieniem powięzi. Powięzi tracą swą elastyczność i zdolność ślizgową. Zgrubienia powięzi mogą być przyczyną i/albo czynnikiem przyczyniającym się do dysfunkcji ruchu.

Za pomocą funkcjonalnych technik powięziowych możemy te zmiany dysfunkcyjne wycofać i poprzez to zoptymalizować ruchomość, postawę i wydajność ruchu.