Szosa Lubicka 166 Ł, 87-100 Toruń
605 05 05 08
rejestracja@topmedtorun.pl

Ćwiczenia w odciążeniu (redcord)

Centrum medyczne - rehabilitacja

Ćwiczenia w odciążeniu w Toruniu

Ćwiczenia w odciążeniu to ćwiczenia, w których pacjent jest „pozbawiony” częściowego ciężaru ciała. W naszej placówce wykorzystywany jest system redcord, który pozwala na działanie w zakresie rehabilitacji i sportu. Jedną ze znaczących zalet, stosowania ćwiczeń w podwieszeniu redcord jest wymusza aktywacja mięśni głębokich, czego nie można osiągnąć w zwykłym podwieszeniu UGUL-u.

Ćwiczenia w odciążeniu – trening

Ćwiczenia z systemem record umożliwiają trening funkcjonalny, w którym celem jest stabilizacja centralna, wykorzystanie pracy na łańcuchach zamkniętych.

Najczęściej podwieszeniu ulegają kończyny górne, dolne, odcinek lędźwiowy oraz szyjny kręgosłupa. Podczas zabiegu u pacjenta zostaje podwieszona część organizmu, w konsekwencji masa części ciała jest znacząco zmniejszona i nie obciąża stawów. Pozwala to na wykonanie ruchu w całkowitym lub zwiększonym zakresie. Dzięki aktywacji mięśni poprawia się trofika tkanek, elastyczność mięśni, więzadeł, polepsza się czucie głębokie stawów. Podsumowując, wspomaga w przywracaniu prawidłowej funkcji ruchowej, wzmacnia siłę mięśniową, poprawia koordynację, równowagę oraz stabilizację.
Do tego rodzaju ćwiczeń nie ma bezpośrednich, chorobowych wskazań.

Wskazania do ćwiczeń w odciążeniu

– po długotrwałym unieruchomieniu kończyny,

– przykurcze o miękkim oporze,

– zmniejszona siła mięśni,

– zaburzone czucie głębokie,

– ból podczas ruchu przy pełnym obciążeniu,

– aktywacja mięśni głębokich, stabilizacja mięśni tułowia.

Powyższe wymienione wskazania są skutkiem przebytej lub w trakcie choroby, dysfunkcji, urazu itp.

Do przeciwwskazań należą tylko zalecenie bezwzględnego unieruchomienia oraz ostry stan zapalny stawów odpowiadające za ruch w wybranym obszarze ciała.