Szosa Lubicka 166 Ł, 87-100 Toruń
605 050 508
rejestracja@topmedtorun.pl

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Centrum medyczne - rehabilitacja

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Konsultacja fizjoterapeutyczna polega na wywiadzie z pacjentem, zapoznaniu się z wynikami badań lekarskich i obrazowych (jeżeli pacjent takie posiada), body readingu (obejrzeniu i oceny postawy pacjenta), sprawdzeniu zakresu ruchomości stawów, badaniu palpacyjnym tkanek oraz wykonaniu testów funkcjonalnych. Wywiad złożony jest m.in. z  pytań: o miejsce bólu, czasu pojawienia się pierwszych dolegliwości, w jakich pozycjach nasila się ból, czy było prowadzone leczenie. Body reading, dosłownie znaczy „czytanie ciała”, fizjoterapeuta ocenia posturę pacjenta w przestrzeni, podczas stania. W badaniu palpacyjnym, terapeuta dotyka ciała oceniając ruchomość powięzi oraz napięcie mięśniowe. Testy funkcjonalne polegają na wykonaniu wielu czynności przez pacjenta, celem testów funkcjonalnych jest ocena pracy i zaburzeń układu ruchu.

Diagnoza

Dzięki wszystkim zebranym informacjom przez terapeutę, możliwe jest postawienie wstępnej diagnozy i zaproponowanie najlepszej formy terapii dla danej dysfunkcji. Istnieje opcja łączenia zabiegów manualnych (terapii manualnej, masażu) z fizykoterapią oraz kinezyterapią. Fizjoterapeuta biorąc pod uwagę schorzenie pacjenta oraz jego przebyte i obecne choroby proponuje zindywidualizowaną terapię. Pacjent jest informowany o możliwych odczuciach podczas trwania zabiegów.

Pierwszą wizytę najlepiej skonsultować z fizjoterapeutą, dla którego priorytetem jest odnalezienie przyczyny bólu, a następnie pozbycia problemu dolegliwości.

Najczęstszymi dysfunkcjami, z którymi pacjenci pojawiają się w gabinecie są:

– rwa kulszowa

– uszkodzenia stożka rotatorów

– ostroga piętowa

– skoliozy

– zmiany zwyrodnieniowe stawów

– napięciowe bóle głowy

– ból kręgosłupa

– dyskopatia

– zespół cieśni nadgarstka

– nerwobóle

– skręcenia, zwichnięcia, złamania

– przeciążenia powysiłkowe

– łokieć tenisisty, łokieć golfisty

– RZS

– blizny pooperacyjne

– kręcz szyi

– kolano skoczka, ITBS( syndrom pasma biodrowo- piszczelowego), gęsia stopka

– zespół skrzyżowania górnego