Kinezyterapia w Toruniu
Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza, o oddziaływaniu lokalnym oraz ogólnym. W trakcie kinezyterapii lokalnej uruchamia się bezpośrednio lub pośrednio (terapia PNF) części organizmu. W kinezyterapii ogólnousprawniającej ma się na celu poprawę wyników fizjologicznych: tętno, wydolność fizyczna, siła, wytrzymałość i koordynacja mięśniowa.
W zależności od predyspozycji pacjenta, wyróżniamy ćwiczenia bierne, wspomagane, w odciążeniu, czynne, z obciążeniem, koordynacyjne, oddechowe, relaksacyjne, ogólno kondycyjne, w wodzie. Rodzaje ćwiczeń przeplatane są między sobą w różnych kombinacjach.
Pacjent powinien poinformować fizjoterapeutę, co stanowi problem i nad czym chciałby popracować, czy określona aktywność fizyczna lub domowa sprawia dyskomfort. Następnie dobrana jest forma ćwiczeń: indywidualna, na przyrządach, w odciążeniu. Czas ćwiczeń w naszym centrum to 30 minut. Fizjoterapeuta prowadzi gimnastykę, adekwatnie do predyspozycji pacjenta dobiera stopień trudności ćwiczeń.
Kiedy się sprawdza kinezyterapia?
Leczenie ruchem wprowadza się w każdym dziale medycyny i w każdym stopniu zaawansowania schorzenia, dlatego też wiek i schorzenie nie mają wielkiego znaczenia. Aktywność fizyczną prowadzi się w chorobach:
– neurologicznych: choroba Parkinsona, uszkodzenie rdzenia kręgowego, MPD,
– reumatycznych: ZZSK, RZS, toczeń, twardzina, osteoporoza, zespół cieśni nadgarstka, zwyrodnienia stawów,
– ortopedycznych: po alloplastyce stawów, po złamaniach, rekonstrukcja więzadeł, zamrożony bark, skoliozy
– oddechowych: po operacji, POCHP, astma oskrzelowa
– kardiologicznych: udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, by-passy