Kinesiotaping
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne, kinezjotaping) to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Zostały one opracowane na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase.
Plastry wykonane są z bawełny i kleju akrylowego. Mają one grubość i ciężar zbliżony do skóry i zbliżoną do niej elastyczność. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry powinno się nosić od 3 do 7 dni
Kinesiology Taping, czyli plastrowanie dynamiczne, wykonywane jest przez fizjoterapeutę, który ukończył specjalistyczny kurs oraz posiada szeroką wiedzę o anatomii i funkcjonowaniu ciała człowieka. W zależności od celu jaki terapeuta chce osiągnąć, może wykorzystać jedną z kilku technik aplikacji plastrów. Różnią się one sposobem cięcia plastra, jego naciągnięciem kierunkiem naklejenia oraz rozciągnięciem powierzchni skóry. W zależności od rodzaju aplikacji, mogą mieć bardzo różne działanie, dlatego też nie wskazane jest samodzielne naklejanie ich przez pacjentów, gdyż może to skutkować nawet pogorszeniem.
Wskazania. Jak działa kinesiotaping?
Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinesiotapingu. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.
Prawidłowo nalepiony na skórze plaster:
- Aktywuje przepływ limfy, więc wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków i zastoin oraz zmniejsza stany zapalne
- Zmniejsza lub redukuje ból przez działanie na receptory bólu i aktywację endogennego systemu znieczulania
- Koryguje ustawienie oraz pracę stawów
- Zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów
- Wspomaga pracę mięśnia, ułatwiając wykonanie ruchu
- Obniża spoczynkowe napięcie mięśniowe przyspieszając tym samym proces jego regeneracji
Kinesiotaping wykorzystywany jest na:
1. Ból
pourazowy – (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
kręgosłupa – (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;
reumatyczny,
po operacjach – kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny. Podobno działa tak dobrze, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych;
2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie
Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.
3. Zapobieganie kontuzjom
Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu. Szczególnie po przebytej kontuzji.
4. Skurcze
Plastrowanie pomoże nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i “złapał” ich skurcz, lecz także osobom, które, np. zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.
5. Problemy z krążeniem
Plastry dają ten sam efekt, co drenaż limfatyczny – wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).
Aplikacje limfatyczne pomagają też szybciej usunąć krwiaki po urazach lub zabiegach.